Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Bazalt Taşı Ve Kullanım Alanları

Bazalt taşı volkanik kayaçlardan üretilmekte olup birçok alanda kullanılmaktadır. Kısaca bazalt taşı; ince taneli yoğun ve sert tabakalı, dayanıklı siyah renkli magmatik bir kayaç çeşididir. Yer ve zemin döşemelerinde çok tercih edilen bazalt taşları renk doku ve sertlik açısından birçok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bazalt taşı istenilen her ebat ve boyutlarda özel olarak satılmakta olup en sağlıklı döşeme sistemlerini oluşturmaktadır.

 

Bazalt taşı çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

 

Bazalt taşı çeşitleri şu şekillerde olmaktadır. Bazalt küp taşı, bazalt plak taşı, bazalt bordür taşı, bazalt oluk taşı, bazalt harpuşta taşı ve bazalt adım taşı gibi farklı seçeneklerde kullanıma uygun şekilde satılmaktadır.

 

Bazalt taşları su çekmeyen, suda dağılmayan sert yapısı nedeni ile çok tercih edilen kaplama modelleridir. Ülkemiz bazalt taşı konusunda önemli bir üretim potansiyeline sahip konumdadır. Ülkemizde özellikle iç Anadolu bölgesi başta olmak üzere değişik bölgelerde üretim yapılmaktadır. İzmir, Ankara, kayseri,Diyarbakır ve Gaziantep önde gelen iller arasında yer almaktadır.

 

Bazalt taşı ve kullanım alanları nelerdir?

 

           Bazalt taşı doğal yapısı neden ve dayanıklılığı ile bir çok alanda tercih edilmektedir. Yol çalışmalarında, ev dekorasyonlarında, bahçe düzenlemelerinde ve zemin çalışmalarında ülke genelinde kullanılmaktadır. Sağlamlığı nedeniyle ülkemizde her bölgede rahatça kullanılabilmektedir. Bazalt taşları üretim olarak her tarz ve modelde üretilmektedir. Yapay taşlara oranla kullanımı daha kolaydır.

 

Bazalt taşı ülkemizde ihraç edilmekte midir?

 

Bazalt taşı doğallığı, koku yapmaması ve bozulmaması gibi özellikleri sayesinde tüm dünyada çok tercih edilmektedir. Ülkemizde İzmir ve mersin limanları adeta bazalt taşı için önemli bir ihracat limanları olmuştur. Aynı zamanda tır taşımacılığı ile de sevkiyatları yurt dışına sağlanmaktadır. Bazalt taşı sağlamlığı ve renk bozulması yapmaması nedeniyle dünya genelinde birçok projede kullanılmaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN