Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Bergama Granit Maddesi

Ülkemiz pek çok yer altı ve yer üstü zenginliğe sahiptir. Madenler ve doğal taşlar bakımından büyük bir rezerve sahiptir. Bunlardan biri de granit taşıdır. Granit taşı daha çok sert peyzajlarda karşımıza çıkar. Ülkemizde en çok Bergama yöresinde çıkartılan bu özel taşa, Bergama graniti adı veya Bergama Gri Adı verilir. Peyzaj ve çevre düzenlemelerinde bazen granit plaka taş, bazen granit küp taş, bazen de granit bordür olarak karşımıza çıkar.

 

Uzun yıllar dayanıklılığı açısından tercih edilir bir taştır. Bazen doğal kırma taş olarak, bazen de bıçak kesimi olarak projelerdeki yerini alır. Granit taşının yurt dışına ihracatı da yapılmaktadır. Granit taşı, kuvasrs ve feldspattan oluşur. Parlak beyaz, pembe, yeşil ve gri renkte türleri vardır. Kıta kabuğunun kısmen erimesi ya da manto magmasının farklılaşması sonucu oluşmuştur. Bergama graniti çok serttir.

 

Genellikle gri zemin üzerinde siyah noktaları mevcuttur. Üzerinde leke oranının fazla olması, uygun fiyatla satışına neden olmaktadır. İç ve dış mekanlarda, mutfak tezgahı, kaldırım, yaya ve sokak yolu, döşeme, basamak, yağmur olukları, engelli taş, cephe, zemin, parke, kaldırım taşı kaplamalarında kullanılır. Satışında oldukça fazla çeşide sahiptir. Bunlar; cilalı, fırçalanmış, patinatolu, kumlanmış, honlu, küp taş, bordür, plaka, blok, este, eskitme, ham yüzey ve mucartalıdır.

 

Granitin taş ocağı işletme yöntemleri bulunduğu yere göre farklılıklar gösterir. Granitin bulunduğu alan tepe şeklinde ise yandan girerek basamak oluşturmak gerekir. Eğer topografya düzse, işletme derine doğru inilerek yürütülür. Bu derinlik bazı işletmelerde 100 metreyi geçmektedir.

 

İşletmeye başlamadan önce rahatlama genleşmesinden doğacak zorlukların önlenmesi için 1- 1,5 metre genişliğinde kanallar açılır. Blok çıkarma işlemi için çatlak sistemlerinden faydalanılabilir. Bu çatlaklar yeterli değil ise, blok genişliğindeki hatlar boyunca sondaj deliklerinde hafif patlamalar yapılır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN