Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

DEKORASYONDA BEYAZ ÇAKIL TAŞI

Çakıl taşları dere veya deniz kenarlarında suyun hareketi ile mekanik aşınma sonucu sivri olma özelliklerini kaybeden şekil olarak yuvarlak, irili ufaklı ve farklı renklere sahip olan doğal taşlardır. Boyutları 20 ile 70 mm arasında değişen bu doğal taşlar bazı yerlerde dere taşı ve yağmur taşı olarak da isimlendirilmektedirler. Kalkerden daha sert bir yapıya sahip olan çakıl taşları asitten zor etkilenen bir yapıları vardır.

Doğada şekillenen ve sahip olduğu özelliklere doğada sahip olan çakıl taşları; iç ve dış mekanlarda pek çok farklı kullanım alanlarına sahiptirler. Farklı renklere sahip olan çakıl taşlarının dekorasyon amaçlı kullanım alanları bulunmaktadır. Farklı renklerin bir araya gelmesi ile dekoratif mozaikler oluşturulabilir. Beyaz renkte olanlarına beyaz çakıl taşı denir. Beyaz çakıl taşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan iç ve dış mekan dekorasyon önerileri ile sade ve şık bir tasarım anlayışı yaratılabilir.

Beyaz çakıl taşı kullanıldıkları mekanlarda gösterişli bir atmosfer yaratmaktadırlar. Doğallıktan yana bir gösterişe sahip olmak isteyenlerin tercih edebileceği bu tip taşlar genellikle bahçelerde yürüyüş yolları kenarlarına, çiçeklerin etrafına, saksıların diplerinde kullanılmaktadırlar. Bunun yanı sıra peyzaj mimarisi içinde bir çözüm önerisi olan beyaz çakıl taşı, uygulandıkları mekanlarda dekoratif olmasıyla birlikte sıcaklık yaratıp soğuktan etkilenmeyi en aza indiren özelliğe sahiptirler. Beyaz çakıl taşları özellikle ısıtılması zor olan müstakil evlerde fonksiyonel olarak kullanım alanı bulmaktadır.

Geçmişin tasarım anlayışı ile günümüz tasarım dinamiklerinin bir araya gelmesi ile oluşturulan konseptlerde beyaz çakıl taşı ile oldukça taze ve doğal bir mekan tasarım anlayışı yaratılabilecektir. Beyaz çakıl taşları doğadan kopup gelen ve şekillenen yapıları ile mekanlarda modası hiçbir zaman geçmeyen bir dekorasyon anlayışı yaratmaktadır.

Her yaştan ve tarzdan tasarım anlayışına sahip ve dekorasyona ilgi duyan kişiler için mekan tasarımında bir alternatif olacak beyaz çakıl taşları ile mekanlarda doğayı yaşatır niteliklere sahip mekan sahipleri olacaklardır. Doğanın içinden gelen taşlar ile doğayı iç mekan tasarımlarında dekoratif ve fonksiyonel bir biçimde uygulanması; ilham verici bir tasarım anlayışına sahip mekanları yaratmaktadır.

 

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN