Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

dogaltas-fiyatlari

DOĞAL TAŞLAR VE ÖZELLİKLERİ

Kayaç veya diğer ismiyle taşların içeriğinde birçok çeşitli mineral bir arada toplanabilmektedir. Bunların çok az bir kısmı insanlık için değer taşıdığından, eski çağlardan bu yana değişik yöntemlerle yeryüzüne çıkarılmakta ve işlenmektedir. Bunlar doğal taş kapsamında olup çeşitli minerallerin bir arada olmasından dolayı değer taşımaktadır. Örneğin mermer veya granit içerdiği mineral ve işlenebilme özelliği, estetik görünüşünden dolayı toplumların dikkatini çekmiş ve asırlardan bu yana bu tip doğal taşlar çıkarılmaya çalışılmıştır.

Doğal taşlar tabiattan çıkarıldıktan sonra uygun ortamlarda toplanır ve daha sonra işlenme sahasına nakliye edilir. Bunun yöntemleri ise çağlara göre değişkenlik gösterse de, sonuçta ortaya çıkan mimari eserler, inşaat yapıları, kentleşme örneklerinin hepsinin temelinde doğal taşlar hammadde olarak kullanılmıştır. Doğal taşlar çeşitli coğrafi bölgelere göre zenginlik gösterirken bu dağılım doğal taş türlerine göre de değişkenlik gösterir. Örneğin mermeri ele alırsak; Alp kuşağı bu doğal taşın en zengin bulunduğu coğrafi sahadır. Bu kuşakta yer alan Türkiye’de ise mermer yatakları oldukça zengindir.

Tahmini rezerv 15 milyar ton olup bu dünya ölçeğinde çok yüksek bir rakamdır, aynı zamanda kalite açısından da iyi düzeyde mermer yatakları söz konusudur. Doğal taş rezervlerimizin en çok yayıldığı alanlar sırasıyla Ege, Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, G. Doğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleridir.

Doğal taş ocaklarının sayısı ise 1500’ü geçmiştir. 2000 civarı üretim tesisi ile doğal taş sektörü bakımından belirli bir aşamaya gelindiği söylenebilir. Aynı zamanda sektörün dünyadaki ihracat payı da giderek yükselmektedir. Firmamız da doğal taş sektöründeki öncü isimlerden biri olarak, kurumsal vizyonuyla dünya pazarlarında söz sahibi olmayı hedeflemektedir. Doğal taş fiyatları bakımından da standartlara uygun şekilde hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.

Doğal taşları genel bir sınıflandırma yapmak mümkündür. Ancak kabaca izah edilirse her doğal taş mineral yapısı, oluşum süreci, bileşenlerdeki kimyasal muhteviyata göre çeşitli tasniflere uğrar. Doğal taşların bilimsel ölçekte sınıflandırılması ise şöyledir: Magmatik taşlar, tortul taşlar (sedimanter) ve başkalaşım taşlardır. Başkalaşım taşlara metamorfik taşlar da denilir. Doğal taş fiyatları da bu değişkenlere bağlı olup mineral yapılarına göre fiyatları belirlenmektedir

Türkiye genelinde düşünülürse doğal taş üretim ve satışında ülkemiz dünyanın en büyük 10 üretici ülkesinden biridir. Doğal taş üretim ve dış pazarlamasında ise mermer ürünleri ilk sırayı almaktadır. Mermer teknolojisi açısından gelişmiş bir düzey yakalanmıştır. Firmamız da mermer teknolojisi ve satış ağında üstün bir kalite sunmaktadır. Bütün ürünlerimizde CE işareti uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Diğer önemli ürünümüz olan granit ise aynı zamanda ülkemizin dış satım yaptığı 2. önemli doğal taş ürünüdür. Firmamız iç ve dış pazarla irtibatlı olarak kurumsal firma hizmetinden ödün vermeden değerli müşterilerimizin siparişlerini değerlendirmektedir. Doğal taş fiyatları bakımından da uygun bir düzenlememiz olup kalite açısındansa her zaman standartların üzerinde ürünler sunmaktayız. Firmamızın ürün ve hizmet sisteminden memnun kalacaksınız.

 

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN