Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

dolamit-taş

Kalsiyum ve magnezyum içeren, karbonat bileşiminden oluşan bir mineral olan dolomit, jeolojik açıdan oldukça önemlidir. Kullanım alanları ise, çeşitlilik göstermektedir.

Karbonatlı kayaçlardan biri olan dolomit taş başta endüstri olmak üzere pek çok alanda kullanılabilmektedir. Fiziksel ve kimyasal yapısı göz önüne alındığında, otuzu aşkın kullanım alanı olduğunu söylemek mümkündür. Karayolu ve demir yolu inşaatları, beton yapımı, gübre yapımı, toprak ıslahı, çimento, tuğla, cam sanayisi, kimya sanayisi, demir-çelik sanayisi gibi pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Türkiye’de dolomit üretimi oldukça geniş bir alanda gerçekleşmektedir. Hemen hemen her yerde az ya da çok miktarda bulunabilmektedir. Ülkemizde bulunan dolomitler, daha çok sanayi sektöründe kullanılmaya uygun olup, genel olarak demir içerikleri de oldukça düşüktür. Çeşitli boyutlarda üretilen dolomit taş dekoratif, süsleme, ev, bahçe girişi ve kaldırım gibi pek çok projede kullanılabilmektedir. Bu taşlar son on yıl içerisinde, peyzaj sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Dolomit taşları, peyzaj sektöründe genellikle süs taşı olarak tercih edilmektedir.

Değişik renkleri bulunan dolomit taş çeşitleri arasında en çok tercih edileni, beyaz renkli olanlarıdır. Bu taşlar, iç ve dış mekân projelerinde peyzaj taşları arasında büyük ölçüde ilgi görmektedir. Dolomit taşları, özel bir bakım gerektirmemesi, her yerde ve alanda kullanılabilmesi açısından oldukça kullanışlı taşlardır. Bu taşlar, elma boy, kavun boy, ceviz boy, karpuz boy gibi çeşitli ebatlarda üretilerek, müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.

 

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN