Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Granit’in Kullanım Alanları Her Geçen Gün Genişliyor

Bilindiği üzere bergama granit madeni, birçok farklı mineralin birleşmesi ile oluşan çok sert yapıda dayanıklı bir taş türüdür. İnşaat sektöründe dayanıklılığı göz önüne alınarak en çok tercih edilen taş türü bergama granit olmaktadır. Yapı olarak kırçıllı diye tabir ettiğimiz bir görüntüsü vardır. Ve birçok farklı alanda da kullanımı mevcuttur.

 

Granit’in Kullanım Alanları

 

Granit taşı en çok inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca bu taş farklı tarz ve boyutlar da kesilerek yol döşemelerinde, peysaj düzenlemelerinde de sıkça kullanılmaktadır. Küp, bordür ve plaka olarak da kesilmekte ve kullanılmaktadır. Granit yol kenarlarında ki bordür yapımlarında da sıkça tercih edilmektedir. Çok dayanıklı bir maden olduğundan uzun soluklu işlerde tercih sebebidir.

 

Evlerde mutfak tezgahlarında da hızla yaygınlaşmaktadır. Mermerden daha ucuz olması, daha uzun ömürlü olması, mermer gibi deforme olmaması ve görsellik olarak da mermerden daha şık durması sebebiyle artık mutfaklarda mermer yerine granit tercih ediliyor. Ayrıca pürüzsüz yüzeyi, mermer gibi lekeleri hapsetmemesi sayesinde ev hanımlarının temizlik işlerini de kolaylaştırmakta.

 

Granit madeninin tozu bile değerlidir diyebiliriz. Son günlerde piyasaya çıkan granit kaplamalı tencere tava gibi ev gereçlerini görmüşsünüzdür. Bu tarz mutfak eşyaları granit ile kaplandığında, teflon gibi kolay çizilmiyor ve uzun yıllar kullanılabiliyor. Granitin ısıyı eşit dağıtması ve bu sayede daha lezzetli yemekler ortaya çıkarması bu tarz gereçlerin satışını olumlu yönde etkilemiştir. Bu mutfak araç gereçleri, Bergama granit tozunun fabrika ortamında sıkıştırılarak tencere ve tavalara transferi ile ortaya çıkarılıyor.

 

Evde kullandığımız granit ile sokaklara döşenen granit kalite olarak farklılıklar gösterebiliyor. Bir granit ne kadar çok mineralden meydana geliyorsa o kadar kaliteli bir hal alıyor. Granit mineral sayısı arttıkça pürüzsüz bir hal alıyor ve evlerimize giriyor. Diğer granitler ise yol döşemelerinde kullanılıyor ve biraz daha pürüzlü oluyorlar. Kaliteli bir bergama granit gri ve siyah tonlarında doğa da bulunmaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN