Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

 ETKİLEYİCİ VE BÜYÜLEYİCİ BİR OLUŞUM

Traverten

Temelinde kalsiyum karbonat bulunan birikintiye traverten ismi verilmektedir. Travertende kendi oluşumları ile gerekli malzemelerin bulunması sonucu basınç altında gerçekleşmektedir. Birçok doğal taş gibi travertende işlevsel özelliklere sahip olmakta ve kullanılmaktadır. Suyun ani şekilde açığa çıkarak basınçsız ortama yükselmesi ve suyun içindeki karbondioksitin uçması ile su içerisinde erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çökmektedir. Bu birikim zamanla yastık kadar yumuşak hatları olan travertenleri oluşturmaktadır.

Traverten Kullanım Alanları

Traverten, kahverenginin sıcak tonları ve delikli damarlı bir görüntüye sahip olmaktadır. Görsel olarak uzun süre suyun içerisinde yumuşak bir kıvama gelmiş halini yansıtan sempatik bir görselliğe sahip olmaktadır. Travertenin yapı malzemeleri içerisinde farkını gösteren en büyük özellik kaymaz olması olmaktadır. Genellikle ıslak kalan zeminlerde kullanılmaktadır.

Havuz kenarı kaplamalarında, bahçe yer zemin döşemelerinde, banyolarda, TV arkası duvarlarda, şömine üzeri kaplamalarda, baca kaplaması, salon duvarı, mutfak duvarları, bina giriş duvar kaplaması, oturma odası duvar kaplaması gibi alanlarda aktif olarak görev alır. Yatak odası duvar kaplama, iş yerlerinde, ofis duvar kaplamasında, otel girişleri ve oda duvar kaplamaları, mimari proje duvar kaplamalarda, bina dış cephe kaplamalarda sıkça kullanılmaktadır.

Bina su basman duvar kaplama, bahçe duvarı kaplama, vitrin taş kaplama, tabela arkası taş kaplama, villa duvarları kaplama, süs havuzu kenar duvar kaplama, apartman girişi duvar kaplama ve buna benzer tüm iç ve dış mekânlarda kullanılabilir. Taş duvar kaplama malzemesi olarak mutfaklarda kısacası insanın yaşadığı her mekânda kullanılabilecek en güzel yapı malzemesi olarak bilinmekte ve bu yumuşak ve hoş görüntüsü nitelikleri ile yoğun olarak da kullanılmaktadır.

Traverten mermer ile paralel olarak kullanıldığından artık bütünleşmiştir. Burdur Bucak ve Mersin’in Mut ilçesinde traverten ocakları bulunmaktadır. Aynı zamanda Sivas bölgesi de traverten ocakları ile ünlü bir üretim şehridir. Üretilen travertenler moloz, blog ve fabrikalar için ham madde olarak kullanılmaktadır.

Klasik traverten, traverten çeşitlerinden olmaktadır. Kırık beyaz ve bej renklerinde, her mobilya ve duvar rengine uyum sağlayabilen özelliklerde, patlatma taş ürün ham maddesi olmaktadır. En çok beğenilen ve en çok tercih edilerek kullanılan rengi kırık beyaz rengi olarak bilinmekte ve görülmektedir. Patlatma taş, travertenden yapılması nedeni ile ayrı bir güzellik barındırmaktadır. Mermer patlatma taşlara göre çok daha doğal bir havası bulunmaktadır. Görsel güzelliği ön plana çıkacak nitelikte olmaktadır.

 

Doğanın insana sunduğu diğer ürünler ve taşlar gibi travertende böyle bir özelliğe sahip olmaktadır. Doğal güzellik ve çok işlevsel yapısı sayesinde çok tercih edilen cazip bir dekor ürünü niteliğinde kullanılmaktadır. Kaymaz ve yumuşak dokusu ile oldukça sevilmekte ve yapı sektöründe sıklıkla kullanılmakta ve müşterilere sunulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN