Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Değer Üreten Bazalt Taşı

Bazalt Taşı bir kayaç türü olduğunu söyleyebiliriz. Kökeni volkanik bir kayaçtır. Bazalt kayaçları renk, doku ve sertlik açısından uygundur. Birkaç türlerinde küp taşı, döşeme taşı, kaplama taşı, bordür taşı, oluk taşı, adım taşı, harpuşta taşı değişik amaçlar ile kullanılır. Ayrıca tarihi yapılarda da rastlayabiliriz. Suyu emmez. Suda çözülmeyen bir özelliği vardır. Sıkı dokulu siyah ve füme renkli olmasının yanı sıra kırıldığında düzgün yüzey verir.

 

Ayrıca disk kesiciler ile kesildiğinde de bazalt taşlarının yüzey vermesi aranan özelliklerdir. Bazalt taşı üretiminde son yıllarda artış olmuştur. Özellikle İç Anadolu Bölgesindeki ( Ankara, Kayseri, Gaziantep) bazalt üretiminde artış gözlenmiştir. Dünyadaki teknolojik ve bilimsel gelişme yanı sıra insanoğlunun da hayat ve yaşam anlayışı değişmiştir. Bu gelişmeler sonucunda insanoğlu daha sakin ve doğal bir ortama ihtiyaç durup oralarda yaşamak isterler.

 

 Bazalt Taşının Yapısı Nedir?

 

Bazalt, ince taneli, yoğun, sert, dayanıklı ve koyu renkli bir magmatik kayaçtır. Ayrıca bazalt, gabro grubunun volkanik bir türüdür. Homojen bir yapıya sahiptir. Yaya ve yolların döşenmesinde kullanılır. Birçok amaç için kullanımı vardır. Mesela, bazalt küp taşı, bazalt plak, bazalt bordür, bazalt oluk taşı ve bazalt bordür taşı aranan kayaçlar arasındadır. En önemli özelliği ise bir arazide altıgen prizmalardan ve sütunlardan meydana gelmiştir.

 

 Bazalt Taşının Önemi Nedir?

 

Siyah renge sahip olduğu için birçok projenin yapı taşıdır. Ayrıca sağlık alanında da önemli bir yere sahiptir. Asla koku yapmaz ve doğallığını kayıp etmez. Yurt dışı projelerinde tercih edilir. Uzun ömürlü olan bir kayaçtır. En çok bazalt taşı üretimi yapan illerimizden bazıları; Ankara, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Kars ve Diyarbakır’dır. Bazalt taşı farklı ebatlara sahiptir. Madencilikte en iyi yere gelmiştir. Bu yüzden bazalt taşı değer üreten bir kayaçtır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN