Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Yerli Granit Hakkında Bilgi

Granit: Bergama ilimiz İzmir’in bir ilçesidir ve ülkemizde Bergama’da da granit ocakları olduğu için granit çıkarılmaktadır. Granit ise bir kaya çeşididir bileşiminde kuvars feldsbat ve mika bulunur. Granit açık renkli bir kaya çeşidi olduğundan billurları çıplak gözle bile görülebilir. Bugün yeryüzündeki granitlerin hepsi vaktiyle eski çağlarda yerin kilometrelerce derinliğinde bir lav halindeydi. Granit çok dayanıklı bir taş olmasından dolayı yapı işlerinde çok aranır bir durumdadır ayrıca cilalanmaya elverişli olması da graniti aranan bir taş haline getirmiştir.

 

Granit Kullanım Alanları: mutfak tezgahları, zemin kaplaması, merdiven basamağı olarak kullanılır bilir. Ayrıca iç ve dış cephe kaplaması olarak projenin farklı alanlarında uygulanabilen sağlam ve şık bir malzemedir.

 

Granit Kolay Temizlenir mi: granit parlaklığını kuvarsın doğal ışıltısından alır ve sonradan parlatmak gerekmez temizliği için sadece deterjan yeterlidir bu nedenle temizliği çok kolaydır. Ülkemizde Granit Nereden Çıkartılır: Ülkemizde granit en çok Kütahya ilinde bulunan murat dağından çıkarılmaktadır. Buradan çıkarılan granit taşları Hollanda, Almanya, Amerika, Çin ve İtalya gibi ülkelere ihraç edilir.

 

Granit Asit Ve Bazlardan Etkilenir mi: granit asit ve baz maddelerinin yıpratıcı etkilerine karşı yüksek dayanıma sahiptir. Bu yüzden kimyasalların çok kullanıldığı laboratuvar ortamlarında bile en çok tercih edilen maddedir.

 

Granit Zararları: Bazı çıkan haberlere göre granit maddesi kanser yapmaktadır nedeni olarak ise bünyesinde diğer taşlara oranla daha fazla uranyum ve toryum barındırıyor olmasıdır. Granitte toryum ve uranyumun doğal olarak parçalanması sonucu ortaya çıkan radyoaktif etkiye sahip radon gazi yeraltı ocakları, binaların bodrum katları gibi yere yakın olan ve iyi havalandırılmayan yerlerde birikerek akciğer kanseri riskini arttıracak seviyeye ulaşıyor. Doğal taşlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu granitin mermer ve seramiğe göre 2 kat daha fazla radon salgıladığı ortaya koyulmuştur.

 

Ülkemizde Granit Ne Zaman Kullanılmaya Başladı: ülkemizde granit 90lı yılların başında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN