Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Granit Taşı Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

GRANIT TAŞ NEDİR ÖZELLİKLER NELERDİR?

 

Granit kristal ve sert minerallerden meydana gelmektedir. Granitler; Plüton içerisinde genel olarak taneler göz ile görülebilecek boyuttadırlar.

 

 GRANİTİN GÖRÜNÜŞÜ NASIL?

 

Granit taşlarının renk özellikleri genel olarak, açık olmasıyla birlikte içerisinde bulunan feldspatların ve diğer maddelerin cins ve miktarlarına göre de pembe gri veya kırmızı renkte olabilmektedir.

 

 GRANİTLER DOĞADA EN ÇOK HANGI HALLERDE BULUNMAKTADIR?

 

Granitler, yeryüzünde ve çevresinde çok yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Granitler çeşitli yer kabuğu şekillerinde bulunur. Doğamızda Granitler; silis, batolitler ve dayks halinde bulunmaktadır.

​​​​​​

 GRANİTLER EN ÇOK NERELERDE KULLANILMAKTADIR?

 

Granitler bordür taşları, yolda parke veya yapılarda yapı taşı olarak tercih edilmektedir. Granit taşı; darbeye, basınca, aşınmaya oldukça dayanıklı ve güzel renkli taşlardır. Granit taşları günümüzde daha çok bordür taşı, parke ve çoğu büyük yapılarda kaplama olarak kullanılmaktadırlar.

 

 GRANİTLER KONUTLARDA VEYA EVLERDE NEDEN TERCİH EDİLİR?

 

Granit taşları, yapı ve binalarınızı dış etkenlerden meydana gelen zararlardan koruması, ısı yalıtımını en iyi şekilde yapması, ışığı yansıtması ve parlaklığını uzun süre korumasıyla yıllar boyunca ilk günkü görüntüsünü koruyabilmektedir. Ayrıca göz alıcı renk ve eşsiz doku seçenekleriyle mimaride oldukça çok tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra ise çeşitli ebat ve kalınlıklarda üretilebilmesi iç, dış cephe kaplamaları için ankraj deliklerinin delinebilmesi oldukça kolaydır.

 

 GRANİTLER EVLERDE HANGI ALANLARDA KULLANIMI MEVCUTTUR?

 

Granitler; binalarda, yapılarda dış cephe kaplamalarında, mutfak Banyo tezgâhlarında, zemin döşemelerinden asansör sövelerine kadar birçok alanlarda kullanılmaktadır. Günümüzde en estetik görünümlü ve dayanıklı malzemedir. Ayrıca kolayca temizleme özellikleriyle birçok kişinin tercihi arasındadır.

 

 GRANİTLERİN KULLANIMI KANSER RİSKİNİ ARTTIRIYOR MU?

 

Türkiye’de granit kullanımı günümüzde hızla artmaktadır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar ile akciğer kanseri riskini arttırdığı ortaya koyuldu. Daha çok iç mekânlarda kullanılan granit yeteri kadar havalandırılmağı için akciğer kanseri riskini iki katına çıkarttığı belirtildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN